Oczyszczanie manualne

Usuwanie zaskórników otwartych i zamkniętych oraz prosaków metodą manualnego oczyszczania.


Jeżeli Twoja skóra na twarzy, szyi i dekolcie, bądź plecach i ramionach, jest zanieczyszczona, posiada zaskórniki i prosaki to umów się na zabieg manualnego oczyszczania. Zabieg spowoduje, że skóra będzie oczyszczona i rozświetlona, z poprawionym kolorytem i będzie lepiej przyswajać substancje aktywne z preparatów kosmetycznych.

Na czym polega oczyszczanie manualne skóry?


Oczyszczanie manualne to zabieg polegający na ręcznym oczyszczaniu skóry ze zmian w postaci zaskórników (otwartych i zamkniętych) prosaków, grudek, odblokowaniu porów skórnych z nadmiaru łoju i odświeżeniu skóry. Zabieg ten zwykle znany jest jako manualne oczyszczanie twarzy ale wykonywany jest również na innych partiach skóry: na dekolcie, ramionach oraz plecach. Manualne oczyszczanie to zabieg delikatnie bolesny i wymagający odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej, gdyż podczas zabiegu skóra zostaje lekko podrażniona, a miejsca po usunięciu prosaków muszą ulec zagojeniu.

Oczyszczanie manualne daje natychmiastowe efekty. Skóra jest oczyszczona i rozświetlona, o zdrowszym kolorycie. Po oczyszczaniu manualnym skóra lepiej przyswaja substancje aktywne z preparatów kosmetycznych, dlatego warto poprzedzić oczyszczaniem manualnym inne serie zabiegowe.

Zabieg manualnego oczyszczania polecany jest szczególnie u osób z nadmiernym łojotokiem, trądzikiem pospolitym, trądzikiem wieku dojrzałego oraz w celu usunięcia drobnych zaskórników przy każdym typie cery.

Oczyszczanie manualne
w gabinecie KOSMEDERMA w Opolu


Przebieg zabiegu oczyszczania manualnego


Zapoznaj się z przebiegiem zabiegu oczyszczania manualnego w gabinecie KOSMEDERMA w Opolu.


 
 • Demakijaż i oczyszczenie

  Kosmetolog wykonuje demakijaż lub oczyszczenie innego miejsca poddawanego zabiegowi. Następnie wykonuje peeling i tonizuje skórę.

 • Rozpulchnienie skóry

  Przy użyciu wapozonu (pary wodnej) lub specjalnej maski rozpulchniającej kosmetolog wykonuje zmiękczenie naskórka.

 • Manualne oczyszczanie skóry

  Kosmetolog mechanicznie (ręcznie) usuwa zaskórniki, grudki i prosaki. Niektóre zmiany (zwłaszcza prosaki) wymagają nakłucia jednorazową igłą w celu ich usunięcia.

 • Dezynfekcja

  Kosmetolog dezynfekuje skórę w miejscu zabiegu przy pomocy płynu do dezynfekcji lub metodą d’arsonwalizacji – dezynfekcja skóry przy użyciu prądów d’Arsonvala.

 • Maska ściągająca

  Zwężenie porów skóry przy pomocy maski ściągającej. Kosmetolog nakłada maskę, która zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, wstępnie reguluje ich pracę, usuwa nadmiar sebum, koi i uspokaja podrażnioną oczyszczaniem skórę.

 • Maska łagodząca

  Po usunięciu maski ściągającej kosmetolog nakłada maskę łagodzącą, która złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, występujące po manualnym oczyszczaniu skóry.

 • Krem

  Na zakończenie zabiegu kosmetolog nakłada krem odpowiedni dla danego rodzaju skóry.

 • Czas zabiegu

  Czas trwania zabiegu oczyszczania manualnego wynosi około 120 minut i zależy od miejsca poddanego zabiegowi.

 • Odczucia

  Zabieg jest umiarkowanie bolesny, a odczuwanie bólu zależy od miejsca zabiegowego i indywidualnych predyspozycji. W przypadku konieczności wykonania nakłuć igłą (np. w celu usunięcia prosaków), odczuwalne jest delikatne, praktycznie bezbolesne ukłucie.

Oczyszczanie manualne

to dokładne, ręczne oczyszczenie Twojej skóry z zaskórników, prosaków, grudek i złogów sebum połączonych z innymi zanieczyszczeniami.

Wskazania do zabiegu oczyszczania manualnego


Zapoznaj się ze wskazaniami do zabiegu oczyszczania manualnego skóry.


 • regulacja wydzielania sebum, przy skórze przetłuszczającej się, łojotokowej
 • usunięcie grudek
 • usunięcie zaskórników
 • usunięcie prosaków
 • odblokowanie ujść gruczołów łojowych
Oczyszczanie manualne oczyści i przygotuje skórę do innych zabiegów

Na około 1 miesiąc przed seriami innych zabiegów np. oczyszczających, przeciwstarzeniowych czy regenerujących, warto wykonać oczyszczanie manualne skóry co sprawi, że ich efekty będą lepsze.

Zalecenia przed i po zabiegu oczyszczania manualnego skóry


Dla uzyskania jak najlepszych efektów stosuj się do zaleceń przed i po zabiegu oczyszczania manualnego skóry, a także pamiętaj o właściwej pielęgnacji domowej.


 • Częstotliwość zabiegu manualnego oczyszczania

  Po 2 tygodniach od zabiegu można umówić się na zabieg doczyszczający skórę w przypadku, gdy skóra posiadała dużo zanieszczyszczeń i niemożliwe było ich usunięcie podczas jednej wizyty. Poza tym przypadkiem manualne oczyszczanie powinno być wykonywane nie częściej niż co 6 miesięcy na tą samą partię skóry poddaną zabiegowi.

 • Pielęgnacja domowa po zabiegu manualnego oczyszczania

  Przez kilka dni po zabiegu należy stosować delikatne preparaty do demakijażu, gdyż skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Nie należy stosować makijażu bezpośrednio po zabiegu, a jeżeli to możliwe to również przez kilka dni po zabiegu. Po zabiegu należy stosować preparaty regenerujące ale nie zapychające pory – przeznaczone do cery trądzikowej. Przy ekspozycji na słońce należy stosować preparaty z filtrem SPF 50, żeby nie powstały przebarwienia naskórkowe.

 • Należy unikać

  Po zabiegu oczyszczania manualnego należy unikać dotykania twarzy, ekspozycji na słońce, opalania w solarium, saun, basenów i innych miejsc, które mogą podrażniać skórę lub spowodować jej zakażenie.

   

  Przeciwwskazania do zabiegu oczyszczania manualnego


  Zapoznaj się z przeciwwskazaniami do zabiegu oczyszczania manualnego. W przypadku występowania u Ciebie któregokolwiek z wymienionych przeciwwskazań, zabieg nie będzie mógł być wykonany.


  • otwarte rany lub uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym
  • choroby wirusowe (np. opryszczka), bakteryjne, grzybicze skóry
  • aktywne choroby zapalne skóry (np. AZS, wyprysk, łuszczyca)
  • skłonność do powstawania bliznowców
  • trądzik ze stanem zapalnym (np. krostkowy, ropny)
  • trądzik różowaty
  • nowotwory
  • świeża opalenizna (skóra zaczerwieniona)
   

  Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące manualnego oczyszczania skóry


  Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu manualnego oczyszczania skóry. Jeżeli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie zapraszam do kontaktu.


  Pytania: Czy manualne oczyszczanie usuwa też wągry? Jaka jest różnica między zaskórnikami a wągrami?

  Odpowiedź kosmetologa:
  Wągry to potoczne określenie na zaskórniki. Czyli manualne oczyszczanie to sposób na pozbycie się wągrów.

  Pytania: Mechaniczne oczyszczanie skóry a manualne oczyszczanie skóry, czym się różni?

  Odpowiedź kosmetologa:
  Mechaniczne oczyszczanie skóry to to samo co manualne oczyszczanie skóry.

  Pytania: Czy manualne oczyszczanie nie zaszkodzi mojej skórze? W internecie odradzają manualne oczyszczanie, co Pani o tym myśli? Czy oczyszczanie manualne to to samo co wyciskanie pryszczy? Koleżance po manualnym oczyszczaniu twarzy przez kosmetyczkę przybyło pryszczy i stanów zapalnych, czy to z powodu oczyszczania?

  Odpowiedź kosmetologa:
  Na te wszystkie pytania można udzielić jednej odpowiedzi. Oczyszczanie manualne to bezpieczna i skuteczna metoda oczyszczania skóry twarzy pod warunkiem, że zabieg ten jest wykonywany przez wykwalifikowaną osobę i zgodnie z procedurami kosmetycznymi. Manualne oczyszczanie mówiąc kolokwialnie można określić jako wyciskanie pryszczy, ale przez osobę do tego przeszkoloną, postępującą wg procedur kosmetycznych i przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń (np. prądy d’arsonwala) i preparatów kosmetycznych.

  Oczyszczanie manualne jest zapewne jedną z najstarszych znanych metod poprawy wyglądu i kondycji skóry, ale na pewno nie przestarzałą. Twierdzenie, że oczyszczanie manualne jest szkodliwe dla skóry, jest forsowane raczej przez koncerny kosmetyczne, które chcą sprzedawać nowoczesne i drogie urządzenia kosmetyczne, i nie ma poparcia w nauce kosmetologii.

  Owszem są inne metody oczyszczania skóry, ale bywają problemy skórne, gdzie manualne oczyszczanie jest nadal najlepszą metodą. Są to np. prosaki, czy głębokie zaskórniki. Ponadto manualne oczyszczanie jest zalecane przed innymi seriami zabiegów oczyszczających (np. przed peelingiem chemicznym), jako uprzedni zabieg oczyszczający skórę z największych zanieszczyszczeń, przygotowujący ją do dalszych zabiegów oczyszczających.

  Jeżeli po oczyszczaniu manualnym występują jakieś powikłania np. nasilenie trądziku tzn. że doszło do naniesienia lub rozsiania np. bakterii. Może to mieć miejsce w wyniku nie stosowania procedur kosmetycznych (np. jednorazowe rękawiczki, gaziki), wykonania zabiegu mimo występujących przeciwwskazań u klienta (np. aktywna opryszczka), wyciskania zmian ropnych, czy nieprawidłowej pielęgnacji domowej po zabiegu.

  Pytania: Czy zamiast manualnego oczyszczania skóry lepiej wykonać kwasy?

  Odpowiedź kosmetologa:
  Peeling chemiczny, w przypadku użycia odpowiedniego preparatu na bazie kwasów pomoże oczyścić skórę, uregulować wydzielanie sebum, a w efekcie zapobiegać powstawaniu nowych zaskórników i przetłuszczaniu się skóry.

  Żeby oczyścić skórę z już powstałych, głębokich zaskórników należy wykonać całą serię peelingu chemicznego (zabiegów kwasami), na co nie każda osoba może sobie pozwolić, ze względów finansowych. Dobrym rozwiązaniem, jest więc zastosowanie terapii, na którą składa się manualne oczyszczanie skóry i następnie wykonanie zabiegów peelingu chemicznego odpowiednio dobranymi kwasami.  kosmetolog Anna Powiecka
  Odpowiedzi na pytania udziela kosmetolog Anna Powiecka