Trychologia – zagęszczenie i pobudzenie wzrostu włosów

Trychologia jako dziedzina medycyny zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych ze skórą głowy i włosami. Trychologia jako dziedzina nauki kosmetologii to wspomaganie leczenia medycznego. W praktyce są to zabiegi kosmetyczne łagodzące dolegliwości związane z przebiegiem choroby powodującej problem ze skórą głowy lub włosów, zapobiegające powstawaniu tych dolegliwości. Czasami nawet likwidujące ich przyczyny, jeżeli przyczyna tkwi w samej skórze głowy, a nie w innych funkcjach organizmu.

Trychologia zajmuje się m. in. problemami skórnymi powodującymi wypadanie włosów (łysienie). Zabiegi trychologiczne mogą doprowadzić do zagęszczenia włosów, wzmocnienia i pobudzenia ich do wzrostu.

Problemy związane ze skórą głowy i włosami wynikają często z innych problemów tkwiących w naszym organizmie np. z zaburzeń hormonalnych, które wymagają zwykle porady lekarskiej i odpowiedniego leczenia. Dlatego zabiegi trychologiczne w salonie kosmetycznym mogą złagodzić objawy lub przyspieszyć ich ustąpienie, po uprzednim zlikwidowaniu przyczyny wywołującej określony stan.